29 Mar
PAY PAY EV ALMA DÖNEMİ BU GÜN BAŞLIYOR !

PAY PAY EV ALMA DÖNEMİ BU GÜN BAŞLIYOR !

Türkiye’nin ilk "Gayrimenkul Sertifikası"  ile ev alma dönemi başlıyor.  Gayrimenkule yatırım yapmak isteyen küçük yatırımcı ve inşaat şirketlerine alternatif finans kaynağı sağlaması için geliştirilen yeni model ilk defa uygulanacak. Konu hakkında az çok herkesin bir bilgisi var. Ancak işler pratiğe geçince daha iyi anlaşılmış olacak.

Gayrimenkul Sertifikasını anlamak için küçük bir örnek vereyim. Diyelim ki bir daire 10.000 paydan oluşuyor ve her bir payın fiyatı X lira. Bu paylar borsada işlem görecek ve isteyen istediği kadar pay alacak.  Proje teslimine kadar bir dairenin tamamı kadar pay alabilirseniz o daireyi almak için  başvuruda bulunabilirsiniz. Ya da bu zaman zarfında elinizdeki payları borsada satıp istediğiniz  zaman  nakite dönebilirsiniz. Veya proje tesliminde açık artırmaya çıkacak daireyi satın almak için bekleyebilirsiniz. Kafanızda deli sorular olabilir ama ilk defa uygulamaya girecek model tecrübe edildikçe oturacaktır.
 
Pay pay satılacak Gayrimenkul Sertifika modeli ile gayrimenkule bütçeniz kadar yatırım yapabilirsiniz. Örneğin ilk defa çıkacak şu an ki proje için belirlenen rakam her bir pay için 42,5 lira. 42,5 TL ve üzeri istediğiniz değerde pay satın almış olacaksınız. Ancak bilinmeli ki her gayrimenkul projesinde bu model olmayacak. SPK  ve yönetmeliklerle belirlenmiş şartları yerine getiren İnşaat şirketleri projeleri için bu modeli uygulayacaklar. Şu an ilk proje,  Makro İnşaat’ın  Başakşehir’de ki Park Mavera 3 projesinin bir kısmı için uygulanacak. İlk olmanın avantajlarını da , dezavantajlarını da firma yaşayacak. Bu projede arsa sahibi olan TOKİgarantör konumunda. Ancak her projede TOKİ olmayacak başka garantör sistemler devreye girecek. 
 
Özellikle kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilen riskli alanlarda Gayrimenkul Sertifikası’nın önemli olduğunu düşünüyorum. Riskli Alan ‘da yaşayan hak sahiplerinin yeni yapılacak projede nerde nasıl bir yere sahip olacağının sonuçlanması ve izahı zor durumlarda evlerine yapılacak değer tespiti ile hak sahiplerine borsada hemen nakite çevirebileceği  Gayrimenkul Sertifikası verilebilecek.  Bu da kentsel dönüşümün önünü tıkayan önemli bir sorunun halledilmesi demektir.
 
Gayrimenkul Sertifikası, Türkiye için yeni bir anlayış yeni bir finans modeli, yeni bir gayrimenkul yatırım aracı.. Sistemin  eksiklikleri, tamamlanması gereken detaylar yaşandıkça ortaya çıkacaktır. Bakalım gayrimenkule yatırım yapmayı seven Türk halkı yeni yatırım modeli olan Gayrimenkul Sertifikası'nı sevip benimseyecek mi? 

Not: Hatice Kolçak'ın 29 Mart 2017 tarihli "Pay Pay ev alma dönemi başlıyor!" köşe yazısı emlakpencerem.com a aittir. Bu köşe yazısını sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak, ve ilgili yazıya bağlantı vererek alıntı yapabilirsiniz!

KAYNAK : http://www.emlakpencerem.com/yazarlar/hatice-kolcak/pay-pay-ev-alma-donemi-basliyor/38669/

Gayrimenkul Sertifikası Nedir Nasıl Alınır ?

Gayrimenku sertifikası uygulaması geçtiğimiz haftalarda Toki ve Makro İnşaat ortaklığında Başakşehir’de hayata geçirilen Park Mavera 3 projesi ile start almıştı.

Peki küçük birimi olan vatandaşları büyük yatırımlara ortak etmeyi hedefleyen “Gayrimenkul Sertifikası” nedir, nasıl alınır?

GAYRİMENKUL SERTİFİKASI NEDİR? 
Gayrimenkul sertifikası aslında farklı gruptan yatırımcıları aynı projede bir araya getiren bir uygulama. Diğer bir tanımla herkesin ortak olabileceği küçük paylara bölünerek oluşturulan bir yatırım aracıdır.

GAYRİMENKUL SERTİFİKASI’NIN AMACI NEDİR? 
Diyelim ki bir daire satın almaya yetecek kadar birikiminiz yok. İşte gayrimenkul sertifikası daire satın almak için yeterli parası olmayan vatandaşları yatırıma ortak etmeyi hedefliyor.

GAYRİMENKU SERTİFİKASI NASIL ALINIR? 
İlk gayrimenkul sertifikası Park Mavera 3 proje ile birlikte 29-31 Mart tarihleri arasında halka arz edilecek. 29 Mart itibariyle bankanız aracılığı ile gayrimenkul sertifikasını doğrudan satın alabilirsiniz.

GAYRİMENKUL SERTİFİKASI İÇİN NE KADAR PARA LAZIM? 
Az önce yukarıda da altını çizdiğimiz gibi gayrimenkul sertifikası aslında bir projeden pay satın almak demek. Dolayısı ile bütçenizin yettiği kadar projeden pay alabilirsiniz. Park Mavera 3 projesinde 42,5 TL’ye bir pay satın alabilirsiniz.

TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN GAYRİMENKUL SERTİFİKASI ALINABİLİR Mİ? 
Evet. Türkiye’nin her yerinden gayrimenkul sertifikası satın alabilirsiniz.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR? 
Örneğin 7 katlı 28 daireden oluşan bir projenin tamamının gayrimenkul sertifikası kapsamında satıldığını varsayalım. Proje bağımsız bölüm bazında küçük paylara ayrılıyor. Paylandırma esnasında dairelerin şerefiye farkları pay adetlerine yansıtılıyor. Mesela örnek dairede 3 milyon adet pay olsun. Her bir pay için halka arz fiyatı belirleniyor. Halka arz sonrası paylar borsada işlem görüyor. Teslime kadar borsada olan fiyattan istenildiğinde alınıp satılıyor. Borsada işlem gördüğü son güne kadar 7 dairenin yatırımcılar tarafından paylarının biriktirilmek suretiyle satın alındığını varsayalım. Bu durumda geriye 21 ev kaldı. Teslim sonrası 2 milyon 248 bin pay sahibine dağıtılıyor. Kalan 21 daire ise açık artırma ile satışa çıkıyor. Her bir pay için toplanan hasılat hesaplanıyor. Hasılat paya bölünerek pay başına değer belirleniyor.

GAYRİMENKUL SERTİFİKASI TOKİ GARANTÖRLÜĞÜ NELERİ KAPSAR

Toki projenin üreminin her aşamasının kanunlara uygun olarak yerine getirilmesini sağlar. Gayrimenkul sertifikasını ihraç eden sıfatını taşır. İnşaatın taahhüt edilen sürede ve kalitede tamamlanmasını garanti eder.

KAYNAK : http://htemlak.haberturk.com/sektorden-haberler/haber/1429788-gayrimenkul-sertifikasi-nedir-nasil-alinir